Dažnas sodininkas klausia, ką daryti jei sode augantis vaismedis išaugina nepakankamai skanius ar prastos kokybės (veislės) vaisius? Ar galima šiuos trūkumus pašalinti?
Be jokios abejonės. Vienas iš atsakymų – medelio perskiepyjimas.
Vaismedžius perskiepyti galite tuomet, kai medeliai dar gerai auga, nepažeisti ligų, o veislės prastos. Dažniausiai gerai augančių gyvybingų obelų šalinti iš sodybos nesinori, juk jos gerai dera mūsų aplinkoje, suteikia pavėsį ir džiaugsmą, o kur dar ir kūryba, siekis pakeisti ir tobulėti. O gal šiuos medelius pasodino mūsų tėvai ar seneliai, juk svarbus ir atminimas.
Šiuo atveju galite savo seną draugę pakeisti – atnaujinti naujomis veislėmis ir suteikti jai galimybę džiaugtis gyvenimu ir džiuginti sodybos gyventojus veislių naujovėmis jų įvairove. Juk į kiekvieną šaką galite skiepyti skirtingas veisles, svarbu kad veislės atitiktų augumą. Skiepydami augias ir silpno augumo veisles viename vaismedžio vainike išbalansuosite vaismedžio augimą. Augios veislės greitai ims konkuruoti su silpno augumo veislės šakomis ir jas užgoš. Augios veislės augins stipresnes, galingesnes šakas viename vainiko šone, tuo tarpu silpno augimo veislės išaugins silpnesnes, trumpesnes šakas kitame vainiko šone – kaip atrodys vaismedis, ar jis nesikankins nuo svorio skirtumo?
Skiepyti reikia ruoštis iš rudens. O jei nespėjote rudenį, užsukite pas kaimynus pavasarį, gal jie pagelbės.
Šiam tikslui ūgelių galite prisiskinti nuo gerai Jums žinomo, produktyvaus, derančio vaismedžio. Ūgelius galite ruošti ir žiemos pradžioje – gruodžio ar sausio mėnesiais. Jei jų neturite (pamiršote prisirinkti), paklauskite kaimyno, gal jis galės pagelbėti. Jei skinate ūgelius patys, rinkitės juos iš pietinės pusės vainiko vidurinės dalies. Imkite tik vienmečius, gerai išaugusius, stambius, tvirtus, 25-30 cm ilgio ūglius.
Žiemos metu ūgeliai yra saugomi vėsiose patalpose, drėgname skudurėlyje rūsyje ar šaldytuve, drėgnose pjuvenose ar smėlyje. Svarbu kad ūgeliai neapdžiūtų ir jų nepažeistų graužikai. Kai kurie sodininkai ūgelius laiko maišeliuose pripiltuose drėgnų durpių ar pjuvenų.
Žiemos pabaigoje rinkti iš sodo ūgelius rizikinga – kai kurie ūgliai gali būti pažeisti žiemos šalčių tuomet tik darbas veltui – įskiepyti jie neprigis.
Ar jau laikas skiepyti?
Geriausiai prigyja įskiepiai, kai skiepijame vegetacijos pradžioje. Balandžio pabaigoje, šiuo laikotarpiu žievė yra atšokusi nuo medienos, juk maisto medžiagos intensyviai juda brazdu žadindamos pumpurus.
Kaip paruošti medelį skiepijimui?
Jei medis didelis – vienais metais neverta perskiepyti visas šakas – vaismedis gali nukentėti. Pasirinkite 1–2 pagrindines šakas, jas nupjaukite prie liemens palikdami nedidelius kelmelius. Palyginkite žaizdas sodo peiliu.
1. Kai žievė atšokusi nuo medienos, lengva ją pakelti, belieka nupjauti šaką su peiliu padarius vertikalų pjūvį.
2. Paimti norimos veislės ūgelį su 3 vegetatyviniais pumpurais, viršutinę dalį nupjauti prie pumpuro paliekant galimybę vandens lašams nutekėti. Apatinę ūgelio dalį nupjauti įstrižai padarant apie 3–4 cm ilgio pjūvį.
3. Užkišus už žievės ir priglaudus prie brazdo ūgelį, virvele aprišti žaizdą, patepti sodo tepalu tiek šonines, tiek viršutines atviras žaizdas. Virš įskiepio galite pritvirtinti lanksčios medžio šakelės lankelį.
Skiepijimui pasirinkite tinkamiausią būdą. Šiuo atveju kai maisto medžiagos intensyviai juda brazdu ir žievė atšokusi nuo medienos, lengvai lupasi, rekomenduojamas vienas iš paprastesnių skiepijimo būdų – įskiepio užkišimas po žieve. Prigyja 100 proc. ūgelių. Skiepijimo peiliu žievė yra atlenkiama į šalį, išpjautas įskiepis su trimis pumpurais užkišamas po žieve ir aprišamas virvele, žaizdos užtepamos sodo tepalu. Virš įskiepio iš lanksčios šakelės padaromas lankelis paukščiams nutūpti, taip apsaugosime jauną ūgelį nuo nulenkimo ar nulaužimo.
Sėkmės darbuose ir nepamirškite laiku genėti sodo.
Donatas Klimavičius tel. 868233729
Straipsnio autorius: Kauno kolegijos Kraštotvarkos fakulteto Želdinių ir agrotechnologijų katedros lektorius Donatas Klimavičius