Kompiuterinės programos želdynų projektavimui

Šiuolaikinės informacinės technologijos nenumaldomai skverbiasi į visas gyvenimo sritis, siekiant paspartinti užduočių atlikimą, pagerinti atliekamų darbų kokybę ir tobulinti dalinimąsi dokumentais. Želdynų kūrimo ir tvarkymo projektų vizualizacija reikalauja itin gerų piešimo, grafikos žinių bei įgūdžių. Paruošti šiuos projektus reikia nemažai laiko. Nenuostabu, jog želdynų projektavime vis dažniau naudojama kompiuterinė vizualizacija. Kompiuterinės programos yra nepamainoma pagalba idėjų realizavimui, projekto vaizdavimui prieš ir po įgyvendinimo, sukurtos vizijos pateikimui. Kraštovaizdžio projektavimo programas naudoja ne tik profesionalūs aplinkos kūrėjai: architektai, kraštovaizdžio architektai ir planuotojai-urbanistai, bet ir mėgėjai, sodybų savininkai, siekiantys sukurti aplinkos projekto viziją.

Projekto vizualizacijai atlikti naudojamos automatizuotojo projektavimo (CAD) bei specializuotos kompiuterinės želdynų projektavimo programos: AutoCAD, CS Artisan, Realtime Landscaping Architect, Landscape Deck & Patio, Punch! Home & Landscape Design, Home Designer Landscape and Deck, HGTV Home & Landscape Platinum Suite, Total 3D Home, Landscape & Deck, Turbo Floorplan Landscape & Deck, Landscape Vision Custom 3D Land, LANDWorksCAD, LandCADD, Landmark, PRO Landscape, VizTerra, VirtualProperty Architect, Earthscapes, AutoCAD ir daugelis kitų. Su šiomis programomis galima sukurti tikslius brėžinius, atitinkančius visus projektams keliamus reikalavimus.

Automatizuotojo projektavimo sistemos (CAD) padeda kurti, modifikuoti, analizuoti ir optimizuoti projektus. CAD plačiai naudojamos daugelyje pramonės šakų. Šios sistemos naudoja rastrinį arba vektorinį grafikos vaizdavimą bei leidžia kurti dvimatį (2D) ir trimatį (3D) vaizdą.

AutoCAD – populiariausia pasaulyje grafinė automatizuoto projektavimo sistema, kuriama Autodesk kompanijos ir skirta sudėtingų dvimačių (2D) ir trimačių (3D) erdvinių konstrukcijų modeliavimui, braižymui, vizualizacijos kūrimui, dokumentacijos ruošimui bei duomenų dalijimuisi. AutoCAD naudoja daugiau nei 10 mln. projektuotojų įvairiose veiklos srityse: statyboje, elektrotechnikoje, mechanikoje, baldų projektavime, kartografijoje ir kitur. Naujosios AutoCAD programos vartotojo sąsaja tapo intuityvesnė, lengviau suprantama, paprasčiau valdoma, duomenys patogiau išsaugomi, jais lengviau dalintis.

Land Studio – tai 2D ir 3D kraštovaizdžio projektavimo programinė įranga, kuri veikia AutoCAD aplinkoje. Ši programinė įranga gali būti naudojama visuose projekto kūrimo etapuose, tiek 2D planų rengimui, tiek realaus 3D pasivaikščiojimo kūrimui. Programoje yra 1800 augalų, gausybė mažųjų architektūros formų, intuityvi vartotojo sąsaja su 80 specifinių komandų, išplečiančių AutoCAD galimybes.

PlantARE – tai taikomoji AutoCAD programa, turinti 3 modulius: pagrindinį, konstrukcijų ir želdinių projektavimo. Programa turi prieigą prie PLANTUS augalų duomenų bazės, kurioje galima rasti 8000 augalų ir 5000 nuotraukų.

LANDWorksCAD – programinė įranga, turinti daugumą profesionalioms CAD sistemoms būdingų įrankių. Su šia programine įranga galima kurti dvimačius želdynų, konstrukcijų, laistymo ir kitus planus, taip pat atidaryti bei redaguoti planus, sukurtus AutoCAD ir kai kuriomis kitomis programomis. LANDWorksCAD Pro skirta 3D projektavimui.

PRO Landscape yra dar viena programinė įranga, skirta kurti želdynų 2D planus, automatiškai suskaičiuojanti figūrų plotą ir tūrį, suderinama su .DWG ir .DXF failais. Nubraižytas planas gali būti apžiūrimas 3D erdvėje.

gCADPlus – CAD įrankis kraštovaizdžio projektuotojams, turintis daugybę simbolių. Šios programos meniu primena AutoCAD vartotojo sąsają.

Vectorworks Landmark specializuota želdynų projektavimo programinė įranga, turinti įrankius 2D ir 3D projektams rengti.

SketchUp – 3D modeliavimo programa, sukurta tiek profesionalams, tiek pradedantiesiems. Nuo kitų 3D modeliavimo programų SketchUp skiriasi paprasta ir greitai perprantama aplinka

Realtime Landscaping Architect 2 yra kompiuterinė kraštovaizdžio projektavimo programa, skirta kurti želdynų projektus ir jų pristatymus. Programa leidžia suprojektuoti sklypą A4-A0 formato lape reikiamu masteliu, nubraižyti norimo dydžio bei tikslumo pastatą, terasą, tvorą, sodą, dekoratyvinį tvenkinį, plaukimo baseiną su įranga, laistymo sistemą, parinkti augalus iš enciklopedijos ir jiems priskirti įvairius simbolius iš bibliotekos, reguliuoti šešėlius, apšvietimą, vandens tėkmę. Kuriant projektą, galima keisti 2D ir 3D vaizdo režimus ir pasivaikščioti po projektą realistiniame režime. Kompiuterinėje programoje siūloma gausi simbolių biblioteka, kurią galima papildyti savo sukurtais simboliais. Programoje yra 6900 augalų ir 16000 įvairių objektų. Galima įkelti kliento sodybos fragmento skaitmeninę fotografiją ir joje sukurti želdyną.

Naudoti Realtime Landscaping Architect kompiuterinę programą yra daug lengviau nei automatizuotojo projektavimo sistemas, nesvarbu ar projektuojama sodyba, ar visas kvartalas. Planai, sukurti su šia programa, atrodo itin profesionalūs, panašūs į paruoštus automatizuotojo projektavimo sistemomis.

Renkantis kompiuterinę programą želdynų projektavimui, reikėtų atkreipti dėmesį į vartotojo poreikius ir programos galimybes bei turimo kompiuterio resursus, operacinę sistemą. Pagrindiniai kompiuterinių projektavimo programų privalumai yra šie: video pamokos, parinktos fotografijos įkėlimas, 3D vaizdo kūrimas, augalų enciklopedija, augalų paieška, augimo ir atsparumo zonos, augalų ir objektų paveikslai, augalų augimo modeliavimas, lauko apšvietimo, laistymo sistemos projektavimas, sąmatos sudarymas, darbų tvarkaraščiai, realistinis vaizdavimas, projekto spausdinimas.

Informacijos šaltinis:

MISIŪNAS, Donatas. Kompiuterinis želdynų projektavimas su Realtime Landscaping Architect 2: praktiniai darbai. Kaunas: Kauno kolegijos leidybos centras, 2014. ISBN 978-9955-27-421-6.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *