Pavasaris jau už lango. Saulėtuose gėlių darželiuose pražydo snieguolės,tuoj pradės žaliuoti žolė, miškuose turėtų pražysti nuodingojo žalčialunkio krūmeliai, alksniai, gelsvai žalsvais žirginėliais pasipuoš lazdynai.
Dekoratyviųjų puošniai žydinčių sumedėjusių augalų gretose pirmosios akį džiugina pavasarinės erikos. Vasario pabaigoje arba kovo mėnesį šie puskrūmiai gausiai apsipila šimtais smulkių baltų, rožinių, raudonų spalvų žiedelių. Balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje geltonų žiedų jūroje maudosi forsitijos.
Forsitijos pavasariniu auksu apsipila balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje.
Gegužės ir birželio mėnesiai pasižymi ypatinga puošniai žydinčių krūmų gausa. Tuo metu išskirtinai dekoratyvūs rododendrai, todėl dauguma pamačiusiųjų be galo gausų žydėjimą, tampa šių krūmų gerbėjais.
Į akis krenta lyg nuotakos baltomis šakelėmis pasidabinę lanksvos (pilkoji, niponinė, smailialapė, vanhuto).
Alyvų mylėtojai džiaugiasi įvairių atspalvių žiedynų – šluotelių gausa ir svaiginančiais aromatais.
Vasaros metu, birželio mėnesį pradeda žydėti šviesiosios, o liepą – stambialapės ir šluotelinės hortenzijos. Kai kurių hortenzijų kultivarų puošnumas nusitęsia net iki rugsėjo.
Iki vėlyvo rudens žiedų gausa ir spalvomis džiugina šilinių viržių kultivarai.
Besidomintys dekoratyviaisiais augalais ar auginantys juos savo sodybose turi savo mėgstamiausius augalus – favoritus. Vieni žavisi alyvomis, kiti mėgaujasi žydinčių jazminų aromatu, treti yra hortenzijų mylėtojai. Gausiai ir puošniai žydinčių dekoratyvinių krūmų ir krūmokšnių, šiuo metu auginamų šiuolaikiniuose Lietuvos želdynuose sąrašą sudaro ne mažiau kaip 70 rūšių ir tarprūšinių hibridų.Beveik visos rūšys turi hibridų ir kultivarų – nuo vieno ar kelių iki keliolikos ar keliasdešimt, todėl puošniai žydinčių krūmų ir krūmokšnių pasirinkimo skalė išsiplečia daug kartų.
Dauguma rūšių žydi tik po kelias savaites. Ilgiausiai žydikrūminės sidabražolės – apie 5 mėn., tačiau jų žydėjimas pasižymi keliomis skirtingo žiedų gausumo bangomis. Raukšėtalapiai erškėčiai irgi žydi ilgai, tačiau ne vienodai gausiai. Apie 4 mėnesius žydi šalčiui jautrios Davido budlėjos.
Skirtingos šilinių viržių dekoratyviosios veislės žydi apie 3 mėn. – ankstyvosios pražįsta rugpjūčio mėnesį, o vėlyvosios baigia žydėti spalio – lapkričio mėn. Apie 2 mėn. trunkahortenzijų žydėjimas, ypatingai puošnios yra šalčiui jautrios stambialapės ir visiškai jam atsparios šluotelinės hortenzijos.
Daugiausiai yra taksonų, žydinčių įvairių atspalvių baltos, rožinėsirgeltonos, mažiau – oranžinės, raudonos ir violetinės, mažiausiai – žydinčių purpurinės ir mėlynos spalvos žiedais.
Augalų žydėjimo gausa, trukmė, žiedų kokybė labai susijusi su klimato sąlygomis, augalams tinkama agrotechnika, kenkėjų ir ligų pakenkimais. Tinkamose sąlygose augantys ir tinkamai prižiūrimi puošniai žydintys augalai visuomet pradžiugina atskleidami savo žiedų grožį.
Straipsnio autorė: Želdinių ir agrotechnologijų katedros dėstytoja Audronė Ona Jurkštienė. Fotografijos autorės.