Gausus obuolių derlius soduose žada pakankamai gerai aprūpinti vaisiais šeimos stalą ne tik vėlyvo rudens, bet ir žiemos pirmos pusės laikotarpiu.
Šiandien privalu vis dažniau užsukti sodan, įvertinti vaisų nokimo spartą, nustatyti jų brandą ir surinkti gausų derlių, o kad obuoliai ilgiau išsilaikytų sandėlyje būtina nepaankstinti ar nesuvėlinti jų skynimo laiko.
Kada reikia skinti obuolius?
Vaisių skynimo laikas priklauso nuo veislei būdingų požymių, kurie skirtingoms veislėms įvairuoja – sunokimo laiku, branda, vaisiaus luobelės spalva, skoniu,aromatingumu. Šie ir kiti požymiai dažnai sutampa su obuolių skynimo laiku. Skirtingų rudeninių ir žieminių obelų veislių vaisiai gali būti skinami skirtingu laiku, esant skirtingai brandai. Sodininkai išskiria dvi obuolių vystymosi brandas: skynimo (šiuo laikotarpiu obuoliai jau nebeauga, įgyja veislei būdingus požymius – spalvą, stambumą, skonį) ir vartojimo (obuoliai pilnai sunoksta nuskinti, šiuo laikotarpiu vaisiai tampa sultingesni, kvapnesni, kai kurios veislės obuoliai keičia odelės spalvą pavyzdžiui veislės ‘Baltarusijos sinapas‘ – iš žalsvos tapdamos gelsva. Todėl ne visų veislių obuolių vartojimo ir skynimo brandos gali sutapti. Rudeninių veislių jos šiek tiek trumpesnės, žieminių gali skirtis ir 2–3 mėnesiais.
Obuolių skynimo laikas, kad ir tos pačios veislės, priklauso nuo nuolat kintančios aplinkos veiksnių (vegetacijos pradžios, temperatūrų, kritulių ir t. t.), todėl kas metai skynimo datos nesutampa. Vienai metais tos pačios veislės vaisiai gali sunokti rugsėjo viduryje, o kitais – rugsėjo antroje pusėje. Todėl mes turime stebėti vaisių skynimo laiką.
Obuolių skynimo laikas labai priklauso ir nuo poskiepio tipo, bei obels amžiaus. Jei ta pati veislė auginama sode su skirtingais poskiepiais, tuomet vaisiai greičiau pasieks skynimo laiką su vegetatyviniais silpnesnio augumo poskiepiais. Jei vaismedis jaunesnis – vaisiai ant jo šakelių skynimo brandą pasieks greičiau, nors veislė ta pati.
Kaip nustatyti obuolių skynimo laiką?
- Išsiaiškinkite kokio ankstyvumo ir kokios veislės obelys auga Jūsų sode.
- Susipažinkite su veislės požymiais būdingais tuomet, kai obuoliai pasiekia skynimo brandą, paskaitykite literatūros apie šiuos požymius.
- Stebėkite vaisių vystymąsi, pirmieji nukritę obuoliai pranašauja, kad jau visiškai arti skynimo laikas. Jei vaisių kas dieną vis daugiau randame ant vejos ar pomedžiuose, juos reikia skinti.
- Sunokę vaisiai lengvai atsiskiria nuo šakelių, todėl pabandykite juos nuskinti. Jei skinasi lengvai – galite obuolius skinti (kai kurių veislių, pvz. ‘Šampion‘ vaisiai, net ir pasiekę skynimo brandą, skinasi nuo šakelių pakankamai sunkiai. Šis požymis būna aprašytas veislės požymiuose).
- Perpjaukite obuolį ir įvertinkite sėklų spalvą. Jei rudeninių veislių sėklos yra rusvos spalvos, o žeiminių veislių sėklos yra tamsiai rudos spalvos – vaisius galima skinti.
- Įvertinkite perpjauto vaisias minkštimo spalvą. Jei minkštime pastebite gelsvo atspalvio dėmes, kurių gausiai prie sėklalizdžių – vaisius skinkite.
- Vaisių skynimo laikas priklauso nuo vaisių skonio, aromato, spalvos, todėl šiuos požymius, būdingus atskiroms veislėms, galite įvertinti skanaudami obuolius. Jei šie požymiai sutampa su veislės aprašymu – obuolius galite skinti.
Verta žinoti, kad per anksti ar per vėlai nuskinti vaisiai prastai laikysis sandėlyje, praras veislei būdingą skonį. Per anksti nuskinti obuoliai, dėl cheminių procesų, kurie vyksta minkštime, bus prasto skonio. Vaisiuose bus nepakankamas cukraus ir rūgšties santykis. Vaisai labiau vys, juos labiau pažeis fiziologinės kilmės ligos. Per vėlai nuskinti vaisiai greičiau pernoks, ges, juos labiau pažeis puviniai.
Straipsnio autorius: Kauno kolegijos lektorius Donatas Klimavičius. Fotografijos autoriaus.