Rudenį gėlynai pasipuošia vėlai žydinčių gėlių žiedais. Spalio mėnesį iš tolo šviečia violetiniai astrūnų žiedynai.
Medžiai gelsta, rausta, ir lig tol buvęs žalias gamtovaizdis tampa spalvingu. Šiltos, aktyvios lapų spalvos žmogaus akiai labai priimtinos, sukelia teigiamas, kūrybiškumą žadinančias emocijas. Ruduo įkvepia dailininkus, poetus. Visiems malonu pasivaikščioti naujomis spalvomis pasipuošusiame parke, pačežinti po kojomis nukritusius lapus.
Ne kiekvieną rudenį medžiai būna spalvingi. Spalviniai pokyčiai labiausiai priklauso nuo temperatūros ir šviesos. Jei atšąla staigiai, labai greitai išryškėja raudona spalva. Saulėtą ir šiltą dienomis bei vėsiomis naktimis rudenį medžių spalvos būna ryškesnės. Drėgną ir vėsų rudenį lapų spalvos būna skurdesnės, dažnai lapai tik paruduoja, netgi ir tų augalų, kuriems būdingos ryškios rudeninės spalvos. Prieš keletą metų niekaip neradau tinkamo raudonojo ąžuolo rudeniškų raudonų lapų pavyzdžio- visi, į kuriuos dairiausi, buvo rudi.
Kas įvyksta lape, kodėl jis keičia spalvą? Žalias lapo pigmentas chlorofilas, krintant temperatūrai, suyra, ir išryškėja kiti lape esantys pigmentai: geltonas ksantofilas ir oranžinis karotinas. Raudoną, mėlyną ir violetinę spalvą lemia antocianai.
Kaip pasikeičia įvairių medžių ir krūmų rūšių lapai?
Paprastojo klevo lapai pagelsta, būna geltonai oranžiniai, kartais su raudonom dėmėm. Pageltonuoja ir kai kurios dekoratyviosios paprastojo klevo formos, kurios turi purpurinius lapus.
Beržų: karpotojo ir plaukuotojo lapai nusidažo auksine geltona spalva.
Paprastojo buko lapai tampa ryškiai geltoni, vėliau- raudonai rudi, ilgai laikosi ant šakelių.
Paprastojo skroblo lapai pageltonuoja, vėliau tampa oranžiniai rudi, ilgai, beveik per visą žiemą, laikosi ant šakelių.
Paprastojo ąžuolo lapai būna geltoni, geltonai rudi, ilgai laikosi ant šakelių- dažnai iki pavasario.
Raudonojo ąžuolo lapai paprastai būna ryškiai raudoni su oranžiniu atspalviu.
Ir paprastasis kaštonas rudenį pasipuoštų geltonais lapais, bet keršoji kandelė jo lapus sugadina gerokai anksčiau- jau liepos mėnesį nuo pažeidimų jie paruduoja ir ima kristi žemėn.
Paprastojo šermukšnio lapeliai pageltonuoja, parausta su oranžiniu atspalviu.
Rūgštusis žagrenis ypatingai būna ryškus savo stambiais raudonai oranžiniais, ugnies raudonumo lapais.
Raudonais lapeliais iš tolo šviečia sparnuotasis ožekšnis, dekoratyviosios plaštakinio ir raudonojo klevo formos.
Raudonai oranžiniais lapeliais išsiskiria žvilgančiojo kaulenio gyvatvorės ir sodinės šilauogės. Didžialapės hortenzijos įgauna purpuriškai violetinį arba raudonai oranžinį atspalvį. Dažnai ant namų sienų ir tvorų auginamas penkialapis vinvytis nusidažo ryškiai raudona spalva.
Maumedžiai ir dviskiautis ginkmedis pageltonuoja, o japoninio puošmedžio lapeliai nusidažo geltona, oranžiškai raudona ir net tamsiai raudona spalvomis, ir nukritę maloniai kvepia cinamonu bei karamele.
Straipsnio autorė: Kauno kolegijos Kraštotvarkos fakulteto dėstytoja Audronė Ona Jurkštienė.
Fotografijos autorės.
Be autorės sutikimo šio straipsnio nuotraukas naudoti draudžiama.