Plunksninis smidras – Asparagus plumosus

Plunksninis smidras (Asparagus plumosus) – smidrinių (Asparagaceae) šeimos žolinis augalas, kilęs iš Pietų ir Rytų Afrikos ir paplitęs visuose subtropikų miškuose.

Tikslus rūšių skaičius gentyje yra nežinomas, manoma yra nuo 120 iki 300.

Rūšys ir veislės, dažniausiai auginamos kaip kambariniai augalai:

  • Asparagus plumosus
  • Asparagus retrofractus
  • Asparagus densiflorus ‘Myersi’
  • Asparagus densiflorus ‘Sprengeri’
  • Asparagus densiflorus ’Sprengeri Compacta’

Plumosus vardas kilęs iš lotyniško žodžio plunksna „plume“ dėl pakitusių stiebų, panašių į plunksną. Kartais naudojamas sinonimas – Asparagus setaceus.

Morfologija. Plačialapis, smulkios, ažūrinės tekstūros, greitai augantis augalas. Augalo aukštis – 30–150 cm, plotis – 60–90 cm. Stiebai svyra, esant atramoms – kyla į viršų kaip vijoklio. Struktūros, atrodančios kaip lapai, yra pakitę plokšti stiebai, suformuojantys žiedus ir vykdantys fotosintezę. Jie išauga iš pažasties tarp stiebo ir į žvyną panašaus kieto, aštraus trikampio formos lapo, panašaus į rožės dagį.

Pakitę stiebai primena paparčio lapus ir yra išsidėstę horizontalioje plokštumoje, į viršų palaipsniui trumpėja. Subrendę stiebai laikui bėgant sumedėja.

Žiedai beveik nepastebimi, baltos spalvos.

Uogos juodos, žalios, retai raudonos spalvos, subrandinančios sėklas. Užaugina požeminius gumbus.

Sodinimo laikas. Tinkamiausias sodinimo laikas yra pavasarį, paspartėjus augalo augimui.

Persodinimo dažnumas. Persodinti patariama kiekvieną pavasarį. Taip pat pastebėjus išlindusias šaknis per vazonėlio drenažo skyles arba joms užsikimšus.
Persodinimo metu apžiūrimos šaknis. Pažeistos, parudusios ir minkštos šaknys nukerpamos. Įrengiamas geras drenažas vazono dugne, pusė vazono užpildoma substratu, įsodinamas smidras ir šaknys užpilamos likusiu substratu.

Vazonas. Vazono dydis parenkamas pagal augalo šaknų sistemos dydį. Persodinant parenkamas didesnis vazonas už ankstesnį. Būtina palikti vietos drenažo įrengimui. Padalinto kero dalys sodinamos į 8–10 cm skersmens vazoną.

Dauginimas: kero dalinimu arba sėklomis.

Kero dalinimas. Kero dalinimą galima atlikti kovo mėnesį persodinant. Keras peiliu dalinamas į dalis su keliais ūgliais.

Sėklomis. surinktos sėklos pamerkiamos kelioms dienoms. paviršiuje plaukiojančios sėklos pašalinamos. Sėklos pasėjamos ir užberiamos plonu sluoksniu substrato. Substratas laikomas drėgoje ir šiltoje vietoje. Sėklos sudygsta per dvi–tris savaites.

Substratas. Substratas turi būti derlingas, laidus vandeniui. Substrato pH tinka rūgštus (<6,0). Mišinys gaminamas iš lapinės žemės, durpių, smėlio ir perlito. Pvz.: 1 dalis lapinės žemės, 1 dalis durpių, 1 dalis smėlio.

Priežiūra.

Temperatūra. Optimali temperatūra 18–21° C. Žiemą temperatūra palaikoma ne mažesnė nei 12° C, o vasarą ne didesnė nei 25° C. Augalas žūva šaltyje. Galima auginti vasarą talpoje lauke, apsaugotoje vietoje nuo saulės ir skersvėjo.

Laistymas. Laistoma reguliariai nuo pavasario iki rudens. Geriausia laistyti tada, kada viršutinis substrato sluoksnis išdžiūsta. Substrato drėgnumą galima patikrinti pirštu. Pilamas vanduo kol pradeda bėgti per vazono drenažo skylutes. Laistoma ne rečiau kaip kartą į savaitę, vengiant viso substrato išdžiūvimo. Substratui perdžiūvus – lapai pagelsta ir nukrinta. Drėgmė neturi kauptis vazono dugne. Žiemą laistyti mažiau. Skystomis trąšomis tręšti 1–2 kartus per mėnesį arba trąšų granulėmis 3 kartus: pavasarį, vasarą ir rudenį. Augalo spalva praranda intensyvumą trūkstant maisto medžiagų. Vazono šonus nuplauti, jei susikaupia mineralinės druskos.

Šviesa. Geriausia auga daliniame pavėsyje. Tiesioginiai saulės spinduliai gali apdeginti augalą ir išdžiovinti substratą. Trūkstant šviesos stiebai auga ilgi, ploni ir be lapų. Geriausiai tinka palangė į vakarų pusę arba šviesi patalpa.

Santykinė oro drėgmė. nereikalauja didelės aplinkos drėgmės, bet ji turėtų būti  ne žemesnė nei 40–50 proc. Lapus galima apipurkšti vandeniu kasdien. Papildoma drėgmė skatina greitą, sveiką augimą ir neleidžia augalui išdžiūti.

Žydėjimas. Žydi rudenį. Žiedai nedekoratyvūs.

Genėjimas.  Genėjimas paskatina sveikų stiebų augimą ir šakojimąsis. Genima pavasarį. Pageltę ar neišvaizdūs stiebai nukerpami prie žemės paviršiaus. Ilgas stiebų viršūnėles galima patrumpinti, jei norima kompaktiškos augalo formos.

Poilsio laikotarpis. Poilsio laikotarpis trunka visą žiemą. Specialių sąlygų šiuo laikotarpiu nereikia, tik laistoma mažiau.

Ligos ir kenkėjai. Ligos ir kenkėjai puola retai, tačiau gali užpulti voratinklinė erkė, miltuotasis skydamaris.

Gali pasireikšti šaknų puvimo požymiai esant prastam drenažui. Lapai pagelsta, augimas sustoja ir atsiranda raudonos spalvos pakitimai ant stiebo pagrindo.

Panaudojimas.  Šakos naudojamos floristikoje, pinamos pintinės. Uogos nevalgomos, nuodingos naminiams gyvūnams.

 Apibendrinimas

ŠEIMA smidrinių (Asparagaceae)
lietuviškas AUGALO VARDAS Plunksninis smidras
lotyniškas AUGALO VARDAS Asparagus plumosus
kambarinis augalas
visžalis, nežiemojantis
AUGAVIETĖS CHARAKTERISTIKA
Dirva
  • gėlės, augančios vidutinio drėgnumo dirvose
DirvOS PH
  • silpnai rūgšti
Reiklumas šviesai
  • gėlės, augančios pusūksmėje
Aukštis 30–150 cm
PLOTIS 60–90 cm
AUGALO DEKORATYVUMAS
Lapų spalva
  • žalia
Žiedo spalva
  • balta

žiedai nedekoratyvūs

Žydėjimo laikas rudenį.
Dekoratyvumo trukmė, mėn. 12
AUGINIMAS nereikalauja daug priežiūros
sodinimo laikas pavasarį
Kenkėjai puola retai
Ligos serga retai
AUGALO DAUGINIMAS
  • sėklomis
  • kero dalinimu

2 thoughts on “Plunksninis smidras – Asparagus plumosus

  1. algis

    jei patrumpinu ūsus, tai iš nukirptos vietos išauga naujas ūsas.Nenoriu labai aukšto plunksninio smidro. Ką daryti, kad augalas nebūtų aukštesnis 50-60cm. ? Kažin ar mano komentarą perskaitys?

    Reply
    1. flores

      Sveiki, plunksninis smidras gali išauginti stiebus iki 3 m. ir ilgesnius. Norint riboti stiebų ilgį, reikia užtikrinti, kad augalas gauntų ryškią, netiesioginę šviesą, nes tai padeda augti sveikam ir stipriam augalui bei neištįsti pernelyg. Tamsioje patalpoje augalas stengiasi auginti ilgus stiebus ir gauti kuo daugiau šviesos. Riboti tręšimą. Tręšimas gali paskatinti stiebų augimą. Naudokite nedidelį vazonėlį, kuris ribos šaknų augimą ir padės kontroliuoti bendrą augalo dydį. Genėjimas bene efektyviausia priemonė kontroliuoti stiebų ilgį ir padaryti augalą kompaktišką. Nukirpkite per ilgus stiebus. Gnybkite naujus ūglius, kad skatintumėte šoninių šakų augimą ir tankesnę lapiją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *